Bár az eljárás hivatalos neve, a „pszichodráma alapú csoportterápia” úgy hangzik, mintha valami "drámai" dologról lenne szó, a valóságban sokkal inkább egy olyan találkozókról van szó, amiken a résztvevők különböző témákat dolgoznak fel az által, hogy képzeletbeli jelenetekben eljátszanak egy-egy szerepet, majd cserélnek. Arról, hogy pontosan mit kell tudni erről a terápiáról, Natalia Silaghi pszichológus fog mesélni, akiről egyébként tudni érdemes, hogy számos szakterületen szerzett képesítést, így tanácsadó, pszichoterapeuta, hipnoterapeuta, logopédus és speciális pszichopedagógus is egyben.
Az önfejlesztést szolgáló csoportterápia bizonyos félelmeket, belső zavarokat, személyes küzdelmeket vagy megválaszolatlan kérdéseket is tisztázhat. A pszichodráma alapú csoportterápia révén a résztvevőknek lehetőségük nyílik arra, hogy belső valóságukkal konstans módon, önmaguk számára hasznosan dolgozzanak, tapasztalataikból tanuljanak, a nehézségeket valódi fejlődési lehetőségekké alakítsák, valamint önismereti technikákat és eszközöket sajátítsanak el.
Ez a pszichoterápia egy olyan formája, amelyben kéthetente 8-15 ember találkozik egy pszichológus irányításával annak érdekében, hogy olyan közös témákat dolgozzanak fel, amelyek segítik a személyes fejlődést és a gátlások leküzdését.
Minden a játékon, a mások által elénk tartott tükrökön, a szerepeken és szimbólumokon keresztül zajlik, így mindenkinek lehetősége nyílik, hogy új és változatos szerepeket éljen át és új szemszögből szemlélje az általa megélt valóságot. Az egyéni terápiákkal ellentétben a csoportterápia sokkal szélesebb perspektívát kínál arra a jelenségre, amelyet a résztvevő személyesen megtapasztal, és amelyet a csoport többi tagja által nyújtott tükrökön keresztül újra, több szemszögből is felfedez.
Ebben a csoportban a résztvevők nem ítélkeznek egymás felett, hiszen olyan közegben vannak, ahol nagyon fontos a titoktartás, a biztonság és a következetesség, ugyanakkor minden a pszichológus irányítása alatt áll, így vezetni tudja őket a személyes gátlások leküzdése felé.
A pszichodráma csoport lehetőséget kínál a résztvevőknek arra, hogy:
- megértsék, elfogadják és tanuljanak a saját és mások tapasztalataiból;
- az előttük álló nehézségeket és akadályokat valódi fejlődési lehetőségekké alakítsák;
- spontán, hiteles és meggyőző módon gyakoroljanak szerepeket ;
- önismereti technikákat és eszközöket, illetve csoportos pszichoterápia elemeket sajátítsanak el;
Résztvevőként e csoportterápián ön is képes lesz:
- ismerni, gyakorolni és tudatosan felvállalni a családban, a munkahelyen és más csoportokban betöltött szerepeket és kapcsolatokat, valamint az összes megtapasztalni kívánt szerepet;
- fejleszteni a spontaneitást és kreativitást, új megoldásokat találni a régi problémákra, tudatosítva és felszabadítva az önben rejlő potenciált;
- tisztában lenni személyes értékével, megtanulni feltétel nélkül elfogadni önmagát és másokat;
- pozitív életképet kialakítani, megtanulni boldogan élni;
- megtanulni a saját magával és másokkal való együttműködés módjait, amelyeket a mindennapi életében, családjában vagy szakmájában is felhasználhat.
További információkért és előjegyzésért tárcsázza a 0361.412.037-es vagy 0361.800.820-as telefonszámokat, vagy keresse fel személyesen a Korall Klinikát Szatmárnémetiben, az Eroii Revolutiei tér 22. szám alatt.